KM32A-10P-SH(B)(800)
KM32A-10P-SH(B)(800)
KM32A-10P-SH(B)(800)
DigiKey Part Number
26-KM32A-10P-SH(B)(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-KM32A-10P-SH(B)(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-KM32A-10P-SH(B)(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KM32A-10P-SH(B)(800)
Description
RECEPTACLE, 5.0 A, AC 60.0 V, DC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
5A