HR30-8R-12S(71) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1,413
Datasheet
12 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
HR30-8R-12S(71)
DigiKey Part Number
HR1919-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR30-8R-12S(71)
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Category
Shell Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
8
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C