HR30-7P-12S(71)
HR30-7P-12S(71)
HR30-7P-12S(71)
HR30-7P-12S(71)
DigiKey Part Number
HR1916-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR30-7P-12S(71)
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR30-7P-12S(71) Models
Category
Color
Black
Mfr
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Number of Positions
12 (Power)
Cable Opening
0.244" ~ 0.276" (6.20mm ~ 7.00mm)
Shell Size - Insert
7
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C