HR25A-9R-20S
DigiKey Part Number
HR1853-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9R-20S
Description
CONN RCPT FMALE 20P SOLDER CUP
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR25A-9R-20S Models
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
20
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C