HR25A-9R-16SA
DigiKey Part Number
HR1879-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9R-16SA
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD SLDR
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
HR25A-9R-16SA Models
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
16
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C