HR25A-9R-16S
DigiKey Part Number
HR1855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9R-16S
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR25A-9R-16S Models
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
16
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C