HR25A-9R-12P
DigiKey Part Number
HR1858-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9R-12P
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
HR25A-9R-12P Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Packaging
Tray
Color
Silver
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C