HR25-9TR-20SA(71)
HR25-9TR-20SA(71)
DigiKey Part Number
HR1473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25-9TR-20SA(71)
Description
CONN RCPT FMALE 20POS GOLD SLDR
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
HR25-9TR-20SA(71) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Packaging
Tray
Color
Silver
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C