HR10A-13R-20S(74) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 92
Datasheet
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
HR10A-13R-20S(74)
DigiKey Part Number
HR1696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-13R-20S(74)
Description
CONN RCPT FMALE 20P SOLDER CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-13R-20S(74) Models
Zinc Alloy
Mfr
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C