HR10A-13R-20PB(73)
DigiKey Part Number
HR1692-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-13R-20PB(73)
Description
CONN RCPT MALE 20P SILVER SOLDER
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
EDA/CAD Models
HR10A-13R-20PB(73) Models
Zinc Alloy
Mfr
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Tray
Color
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C