HR10A-13J-20PC(73)
DigiKey Part Number
HR1689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-13J-20PC(73)
Description
CONN JACK HSG MALE 20POS INLINE
Detailed Description
20 Position Circular Connector Jack Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
EDA/CAD Models
HR10A-13J-20PC(73) Models
Category
Orientation
Keyed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Shell Material
Zinc Alloy
Bag
Housing Color
Connector Type
Jack Housing
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Type
For Male Pins
Shielding
Unshielded
Number of Positions
20
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
13
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C