HR10A-10R-10PB(71)
HR10A-10R-10PB(71)
HR10A-10R-10PB(71)
HR10A-10R-10PB(71)
DigiKey Part Number
HR1646-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10R-10PB(71)
Description
CONN RCPT MALE 10P SILVER SOLDER
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
EDA/CAD Models
HR10A-10R-10PB(71) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Tray
Color
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C