HR10A-10J-12P(73) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Jack, Male Pins Solder Cup
HR10A-10J-12P(73)
HR10A-10J-12P(73)
DigiKey Part Number
HR1631-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10J-12P(73)
Description
CONN JACK MALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HR10A-10J-12P(73) Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C