Image for HR08D-12WPM-10S(31) is not available
HR08D-12WPM-10S(31)
DigiKey Part Number
HR08D-12WPM-10S(31)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR08D-12WPM-10S(31)
Description
CONN PLUG FMALE 10P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR08D-12WPM-10S(31) Models
Category
Color
Black, Silver
Mfr
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Coupling Nut
Part Status
Last Time Buy
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
10
Voltage Rating
200VAC, 250VDC
Shell Size - Insert
12
Cable Opening
0.224" ~ 0.256" (5.70mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C