HIF3H-12DA-2.54DSA(61)
DigiKey Part Number
26-HIF3H-12DA-2.54DSA(61)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3H-12DA-2.54DSA(61)
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
HIF3H-12DA-2.54DSA(61) Models
Category
Contact Finish - Mating
Insulation Height
0.374" (9.50mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Cable/Wire
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
300VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)