HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H123843-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) Models
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
200V