HIF3F-16PA-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H123817-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3F-16PA-2.54DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HIF3F-16PA-2.54DSA(71) Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.622" (15.80mm)
Series
Insulation Height
0.547" (13.90mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
200V
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
78.7µin (2.00µm)
Fastening Type
Latch Holder
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)