HIF3CAW-20PA-2.54DSA(71) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | HIF3CAW-20PA-2.54DSA(71)-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HIF3CAW-20PA-2.54DSA(71) |
Description | CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HIF3CAW-20PA-2.54DSA(71) Models |
Category | Contact Length - Post 0.130" (3.30mm) |
Mfr | Overall Contact Length 0.657" (16.70mm) |
Series | Insulation Height 0.701" (17.80mm) |
Packaging Tray | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Brass |
Number of Positions | Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Number of Rows 2 | Features Keying Slot |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 1A |
Mounting Type | Voltage Rating 200V |
Termination Solder | Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm) |
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks | Base Product Number |
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm) |