HIF3CA-20PA-2.54DSA(71) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 70
Datasheet
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H123806-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HIF3CA-20PA-2.54DSA(71) Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.657" (16.70mm)
Series
Insulation Height
0.701" (17.80mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
200V
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
78.7µin (2.00µm)
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)