GT8E-20DS-HU
DigiKey Part Number
H122050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT8E-20DS-HU
Description
CONN PLUG HSG 20POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GT8E-20DS-HU Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)