GT8E-10S-HU
DigiKey Part Number
H122054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT8E-10S-HU
Description
CONN PLUG HSG 10POS 2.00MM
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
GT8E-10S-HU Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)