GT8E-10P-2V(55)
DigiKey Part Number
26-GT8E-10P-2V(55)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-GT8E-10P-2V(55)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-GT8E-10P-2V(55)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT8E-10P-2V(55)
Description
CONN PIN HEADER SMD STR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GT8E-10P-2V(55) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Insulation Height
0.472" (12.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC