GT50-16S-1C
DigiKey Part Number
26-GT50-16S-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT50-16S-1C
Description
SOCKET, 16POS., 1.0MM PITCH, 1.5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.039" (1.00mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.039" (1.00mm)