Image for GT32-4DP-1.5H(12) is not available
GT32-4DP-1.5H(12)
DigiKey Part Number
26-GT32-4DP-1.5H(12)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT32-4DP-1.5H(12)
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 4 position 0.059" (1.50mm)
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.441" (11.20mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Rectangular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Features
Shielded, Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Gray
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
30VAC