Image for GT25-32DP-2.2V(56) is not available
GT25-32DP-2.2V(56)
DigiKey Part Number
26-GT25-32DP-2.2V(56)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT25-32DP-2.2V(56)
Description
CONN PIN HEADER PCB SMD STR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 32 position 0.087" (2.20mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.740" (18.80mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Gray
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Style
Voltage Rating
250VAC