FX8C-100S-SV(68)
FX8C-100S-SV(68)
FX8C-100S-SV(68)
DigiKey Part Number
H126552-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-100S-SV(68)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-100S-SV(68) Models
Packaging
Tube
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.155" (3.95mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)