FX8-60P-SV(92)
DigiKey Part Number
H126133TR-ND - Tape & Reel (TR)
H126133CT-ND - Cut Tape (CT)
H126133DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-60P-SV(92)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-60P-SV(92) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
3mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.112" (2.85mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)