FX8-40S-SV(22)
DigiKey Part Number
FX8-40S-SV(22)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-40S-SV(22)
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-40S-SV(22) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
3mm, 4mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.089" (2.26mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)