FX8-120S-SV(22)
DigiKey Part Number
H126131TR-ND - Tape & Reel (TR)
H126131CT-ND - Cut Tape (CT)
H126131DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-120S-SV(22)
Description
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-120S-SV(22) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
3mm, 4mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.089" (2.26mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)