FX8-100P-SV1(93) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8-100P-SV1(93)
DigiKey Part Number
FX8-100P-SV1(93)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-100P-SV1(93)
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8-100P-SV1(93) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
4mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Number of Positions
100
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)