FX6A-50S-0.8SV2(71) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
FX6A-50S-0.8SV2(71)
DigiKey Part Number
H10822-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-50S-0.8SV2(71)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
FX6A-50S-0.8SV2(71) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 9mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)