FX30B-4P-3.81DSA30
FX30B-4P-3.81DSA30
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX30B-4P-3.81DSA30
DigiKey Part Number
H122211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-4P-3.81DSA30
Description
CONN HEADER VERT 4POS 3.81MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.150" (3.81mm)
EDA/CAD Models
FX30B-4P-3.81DSA30 Models
Category
Insulation Height
0.953" (24.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
30mm
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)