FX30B-3P-7.62DSA25
FX30B-3P-7.62DSA25
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX30B-3P-7.62DSA25
DigiKey Part Number
H124998-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-3P-7.62DSA25
Description
CONN HEADER VERT 3POS 7.62MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.300" (7.62mm)
EDA/CAD Models
FX30B-3P-7.62DSA25 Models
Category
Insulation Height
0.756" (19.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
15A
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
25mm
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)