FX30B-3P-3.81DSA20
DigiKey Part Number
H122202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-3P-3.81DSA20
Description
CONN HEADER VERT 3POS 3.81MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.150" (3.81mm)
EDA/CAD Models
FX30B-3P-3.81DSA20 Models
Category
Insulation Height
0.559" (14.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
15A
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
20mm
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)