FX27-40S-0.8SV
FX27-40S-0.8SV
FX27 Series High-Speed Card Edge Connectors | Datasheet Preview
FX27-40S-0.8SV
DigiKey Part Number
26-FX27-40S-0.8SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX27-40S-0.8SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX27-40S-0.8SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX27-40S-0.8SV
Description
CONN PCI EXP FMALE 40POS 0.031
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.031" (0.80mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX27-40S-0.8SV Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Read Out
Dual
Series
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Card Type
PCI Express™
Contact Material
Copper Alloy
Gender
Female
Contact Finish
Gold
Number of Positions/Bay/Row
20
Color
Black
Number of Positions
40
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Card Thickness
0.063" (1.60mm)