Image for FX26-60P-1SV5 is not available
FX26-60P-1SV5
DigiKey Part Number
26-FX26-60P-1SV5TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX26-60P-1SV5CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX26-60P-1SV5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX26-60P-1SV5
Description
CONN HDR 1MM VERT SMD 60POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Floating Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide, Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Floating
Height Above Board
0.594" (15.10mm)