FX26-40P-1SV
DigiKey Part Number
26-FX26-40P-1SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX26-40P-1SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX26-40P-1SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX26-40P-1SV
Description
CONN HDR 1MM VERT SMD 40POS
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Floating Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX26-40P-1SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Floating
Mated Stacking Heights
15mm, 18mm, 20mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.400" (10.16mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)