FX26-20P-1SV
FX26-20P-1SV
FX26-20P-1SV
DigiKey Part Number
26-FX26-20P-1SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX26-20P-1SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX26-20P-1SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX26-20P-1SV
Description
Interconnect Rectangular
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Floating Surface Mount Gold
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Floating
Mated Stacking Heights
20mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.610" (15.50mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)