FX25-110S-0.4SH
DigiKey Part Number
26-FX25-110S-0.4SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX25-110S-0.4SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX25-110S-0.4SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX25-110S-0.4SH
Description
RECEPTACLE, 0.4MM PITCH, SMALL &
Detailed Description
110 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.230" (5.85mm)