FX23-80S-0.5SVB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
FX23/FX23L Series Connectors
FX23-80S-0.5SVB
DigiKey Part Number
FX23-80S-0.5SVB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-80S-0.5SVB
Description
CONN RCPT
Detailed Description
84 (80 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)