FX20-20S-0.5SV10
DigiKey Part Number
H122378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-20S-0.5SV10
Description
CONN RCPT 20POS SMD
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount
EDA/CAD Models
FX20-20S-0.5SV10 Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Mounting Type
Surface Mount
Active
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.720" (18.30mm)