FX18-40S-0.8SV10
FX18-40S-0.8SV10
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-40S-0.8SV10
DigiKey Part Number
H125013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-40S-0.8SV10
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-40S-0.8SV10 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 20mm
Height Above Board
0.264" (6.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)