FX18-140P-0.8SV
DigiKey Part Number
H123312-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-140P-0.8SV
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-140P-0.8SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Height Above Board
0.341" (8.65mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)