FX18-140P-0.8SH
FX18-140P-0.8SH
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-140P-0.8SH
DigiKey Part Number
H12004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-140P-0.8SH
Description
CONN HDR 140POS R/A SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
FX18-140P-0.8SH Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Height Above Board
0.374" (9.50mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)