FX18-120S-0.8SV10
DigiKey Part Number
H125008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-120S-0.8SV10
Description
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-120S-0.8SV10 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 20mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.264" (6.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)