FX18-120S-0.8SH
DigiKey Part Number
H11867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-120S-0.8SH
Description
CONN RCPT 120POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
FX18-120S-0.8SH Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.374" (9.50mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)