FX12B-60P-0.4SV
DigiKey Part Number
H11409TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11409CT-ND - Cut Tape (CT)
H11409DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX12B-60P-0.4SV
Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX12B-60P-0.4SV Models
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.053" (1.35mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)