FX11LB-68S-SV(22) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX11LB-68S-SV(22) is not available
FX11LB-68S-SV(22)
DigiKey Part Number
FX11LB-68S-SV(22)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-68S-SV(22)
Description
CONN RCPT 68POS SMD GOLD
Detailed Description
68 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11LB-68S-SV(22) Models
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
68
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)