FX11LB-140P-SV(22)
DigiKey Part Number
26-FX11LB-140P-SV(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX11LB-140P-SV(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX11LB-140P-SV(22)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-140P-SV(22)
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LB-140P-SV(22) Models
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.064" (1.64mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)