FX11LB-100P/10-SV(71)
DigiKey Part Number
H10774-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-100P/10-SV(71)
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LB-100P/10-SV(71) Models
Features
Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)